Na rynku filmów ślubnych pojawiło się wiele firm, które oferują filmy w rozdzielczości 4K. Wiemy już, że jest to kolejny i nieunikniony krok w rozwoju domowej kinematografii. Z nową rozdzielczością mamy styczność już od dłuższego czasu i widzimy jak szybko wzrasta jej popularność. Jako ciekawostkę możemy dodać, że producenci kamer, bezlusterkowców rozpoczęli sprzedaż urządzeń nagrywających obraz 6K a w zapowiedziach pojawiają się informacje nawet o rozdzielczości 8K.

 

Technika techniką ale pytanie brzmi czy warto?  Jeszcze pamiętamy czasy, kiedy pojawiały się pierwsze telewizory HD z panoramicznym obrazem. Obecna sytuacja prezentuje się bardzo podobnie. To kolejny krok w stronę lepszej jakości. Co tak faktycznie zyskujemy? Rozdzielczość 4K to w praktyce ładniejszy i ostrzejszy obraz z większą ilością szczegółów i szerszą przestrzenią barw. Producenci opisują ten obraz jako bardziej realistyczny.

 

4K nierówne 4K. Pamiętajmy, że tak jak ze wszystkim efekt wizualny może być bardzo różny, ponieważ zależy od wielu czynników ale możemy je podzielić na dwa podstawowe. Sprzęt rejestrujący oraz urządzenia odtwarzające. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z różnymi kamerami, lustrzankami, bezlusterkowcami, które oferują nową rozdzielczość ale to co zobaczymy zależy od parametrów urządzeń. Główne z nich to wielkość matrycy, ilość oraz wielkość pikseli, odzwierciedlenie barw, rodzaj użytych do zapisu kodeków czy klasa użytych obiektywów. Parametrów jest znacznie więcej ale to dosyć obszerny temat więc może pozostańmy przy tych wymienionych. Najczęściej w parze z ceną idą parametry i każda firma kupuje sprzęt odpowiedni dla siebie. Sprzęty są różne, dlatego różne firmy oferują różną jakość filmów w 4K.  Wybierając filmowca na swój ślub, pamiętajmy żeby dokładnie zapoznać się z przykładowymi pracami.

 

Połowa sukcesu za nami. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku urządzeń odtwarzających. Tutaj podobnie jak wcześniej parametry obrazu idą w parze z jakością ale co nastraja pozytywnie to fakt, że za przyzwoitą cenę możemy nabyć całkiem niezły sprzęt i cieszyć się fajnej jakości obrazem 4K. Często pada pytanie: czy na telewizorze obsługującym wyłącznie rozdzielczość HD zauważymy lepszą jakość obrazu? Różnica w jakości jest widoczna ale nie jest duża.

 

Reasumując nasz wątek: Jak ze wszystkim mamy do czynienia z różną jakością 4K i pozostaje nam oglądać, porównywać i szukać czegoś co nam się podoba. Dobrej jakości filmy 4K nie należą do tanich ale naszym zdaniem warto rejestrować wyjątkowe momenty z naszego życia w najlepszej dostępnej jakości. Filmy to wsparcie dla naszych wspomnień i jednocześnie coś dzięki czemu możemy te wspomnienia przekazywać kolejnym pokoleniom. Warto zadbać o to, żeby były możliwie najdokładniejsze.